Jak utrzymać bliskość w związku?

Bycie razem to praca na pełen etat. Codziennie trzeba się starać. Niestety, w ferworze obowiązków, często zapominamy o podstawowym spoiwie relacji czyli bliskości. Jej utrzymanie nie należy do najprostszych, ale to właśnie ona gwarantuje długie lata spędzone razem. Jak więc utrzymać ją w związku?

 

Po pierwsze – pożądanie

Nie ma co ukrywać. Bliskość fizyczna jest niezwykle istotna. Gdyby nie ona to równie dobrze relacje w związku można by określić mianem przyjaźni. Nie o to jednak chodzi. Prawdziwe partnerstwo to nie tylko emocjonalne przywiązanie - to również seks. Intymna bliskość daje poczucie więzi. Sprawia, że jesteście prawdziwym duetem na każdej płaszczyźnie życia. W momencie gdy do związku wkrada się stagnacja, a pożądanie maleje z dnia na dzień, to jeszcze nie powód do zmartwień. To jednak sygnał, że najwyższa pora rozpalić namiętność na nowo. Ważne, by szczerze rozmawiać o łączącej was intymnej relacji. Czasem jedna strona żyje w przekonaniu, że wszystko jest w porządku, a druga nieustannie się zamartwia. Klucz do sukcesu to otwarte mówienie o swoich potrzebach i wzajemnie ich zrozumienie.  

 

Emocjonalne przywiązanie

Bliskość w związku, to poza intymną strefą, również wszystkie emocje, które was łączą. Każdy drobny gest, która sprawia, że czujecie swą obecność. Pocałunek w czoło, przytulenie, miłe słowo. Wszystko ma znaczenie. Gdy w relacji brakuje czułości to znak, że coś nie działa jak należy. Pielęgnowanie związku to codziennie dbanie o to, by druga połówka czuła się kochana i doceniana. Warto więc czasem odłożyć bieżące sprawy na bok. Odrzucić obowiązki i poświęcić uwagę tylko sobie nawzajem. Świat się od tego nie skończy, a wy będziecie mieli chwile wyłącznie dla siebie. Umiejętność spędzania czasu razem w taki sposób, by co chwila nie odrywać się do innych spraw, to ważny element scalający. Solidne relacje to właśnie te, w których umiejętnie dzieli się czas, pamiętając o tym, by znaleźć w nim miejsce na partnerskie przyjemności.

 

Celebrowanie codzienności

Często o tym zapominamy. Po latach związku przechodzimy coraz bardziej obojętnie wobec rocznic, urodzin, czy specjalnych okazji. Całkiem niepotrzebnie. Celebrowanie chwil, tym bardziej tych, które dotyczą waszego związku to idealna okazja do urozmaicenia codzienności. Takie drobne przyjemności sprawiają, że na nowo odradzają się miłe wspomnienia. Pierwsza randka, ślub, najlepiej spędzone urodziny. Każdy powód jest dobry do tego, by razem cieszyć się chwilą.

Utrzymanie bliskości powinno stanowić priorytet we wszystkich związkach. Warto zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i już dziś szepnąć do ucha ukochanej miłe słowo. To nic nie kosztuje, a sprawia, że od razu czujemy się lepiej. Ostatecznie każdy z nas potrzebuje bliskości, dlatego tym bardziej warto podtrzymywać ją z ukochaną osobą. 

Rejestracja